Sanal Ofis Vergi Dairesi Yoklama

Sanal Ofis Vergi Dairesi Yoklama

Sanal Ofis Vergi Dairesi Yoklama

Gerçek ya da sanal ofis olsun üzerinden ticaret yapıp para kazanacağınız her işin vergisinin mükellefi olursunuz. Gerçek bir şirket ya da işletme açtığınızda da vergi dairesine bildirim yapmak zorundasınız. Sanal bir ofis kurmanız sanal ortamda girişimci olarak işyeri açacağınız ve bu sistem üzerinden para kazanacağınız anlamına gelir. Bu sebeple sanal ofis açarken de vergi dairesine haber verilmesi ve vergi mükellefi olunması şartı vardır.

Sanal Ofis Kullanımında Vergi Mükellefi Olmak

Bu süreç sanal ofis programına üyelik ile başlamaktadır.

  • Öncelikle bir iş yapma isteğinde olmalısınız ve işinizi belirlemeli, planlarınızı yapmalısınız.
  • İşinizin özelliği gereği bir ofise ihtiyacınız yoktur ya da ofis açabilecek maddi imkânınız başlangıçta yoktur.
  • Bir sanal ofis programı kiralamak için başvuruda bulunursunuz.
  • Sanal bir ofis kurduğunuz an otomatik olarak bir firma ve şirket kurmuş olursunuz.
  • Bu şirketin kurulumu için ve ofis çalışmasının başlatılması için öncelikle vergi dairesine gerçek bir ikamet adresi beyan edersiniz. Bu adres sanal ofis programı firmasının yasal adresi olur.
  • Bu adresi kullanabilmek için sanal ofis firması ile sözleşme yapmalısınız.
  • Resmî adres beyanından sonra artık bir şirketiniz vardır ve vergi ile de mükellefiniz.

Vergi Memurunun Denetimi

Bu aşamalardan sonra vergi dairesinden bir memur görevlendirilir. Beyan ettiğiniz yasal adrese gelir. Gerçekliğini teyit eder. Sizinle yüz yüze görüşür. Gerçek varlığınızı teyit eder. Ofiste olmamanız önemli değildir. Sanal ofis yetkilileri tarafından davet edilirsiniz ve görüşme mutlaka sağlanır.

Vergi memurunun gerçek ya da sanal ofisinizi denetlemesi anında kendisine kendi gerçek kişiliğinizi, ofisinizin ve yapacağınız işin gerçekliğini kanıtlarsınız. Ayrıca şirket kurulumu, vergi beyanı, ödeme konusu ve diğer tüm detaylar hakkında vergi memuruna yeterli bilgi verilmelidir. Tüm evrakların gerçek ve eksiksiz olması şarttır.